شود.
اگر سابقه افسردگی خانوادگی وجود داشته باشد، درمانگر سوال می کند چگونه درمان شده و آیا درمان موثر بوده است یا خیر. ارزیابی تشخیصی نیز باید انجام گیرد. این آزمایش وضعیت روانی بیمار، تعیین می کند که حافظه و الگوهای کلامی و فکری وی هم آسیب دیده است یا نه.
پیشگیری و درمان افسردگی
بنابر گزارش موسسه ملی سلامت روان (NIMH) آمریکا، بیش از ۸۰ درصد کسانی که دچار افسردگی هستند را می توان با دارودرمانی، روان درمانی یا ترکیبی از این دو، به طرز موفقیت آمیزی درمان کرد. گزینه های درمانی موجود برای افسردگی بسیار متنوعند امّا نتیجه بخشی آن ها غالباً به زمان نیاز دارد و در حدود نیمی از بیمارانی که تحت درمان افسردگی قرار می گیرند، بلافاصله به درمان پاسخ نمی دهند.
دارو درمانی برای افسردگی باعث کاهش و تخفیف علایم در طول یک دوره زمانی می گردد. نخستین داروهایی که برای این اختلال تجویز می گردد داروهای ضدافسردگی هستند. چند نوع مختلف از داروهای ضدافسردگی وجود دارد که از آن جمله می توان به SSRIها (بازدارنده های جذب مجدد سروتونین)، TCAها (داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای)، MAOIها (بازدارنده های اکسیداز تک آمین) و SNRIها (بازدارنده های جذب مجدّد سروتونین و نوراپینفرین) اشاره کرد.
SSRIها و SNRIها معمولاً به نسبت داروهای افسردگی قدیمی تر مثل TCAها و MAIOها اثرات جانبی خفیف تری دارند. به دلیل حساسیت بیشتر سالمندان به اثرات جانبی داروها، معمولاً SSRIها بیشتر برای سالمندان تجویز می شوند. پزشک ممکن است برای به حداقل رساندن اثرات جانبی، مقدار (دوز) کمتری از دارو را تجویز کند.
اداره دارو و غذا (FDA) اعلام کرده است که مصرف داروهای ضدافسردگی ممکن است خطر افکار مربوط به خودکشی را در برخی بیماران افزایش دهد و از این رو توصیه نموده است که کلیه کسانی که تحت درمان این داروها قرار دارند باید از نزدیک برای تغییرات غیرعادی رفتاری، تحت نظر قرار داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله داروهای ضدافسردگی مراجعه کنید.
در بعضی موارد ممکن است از داروهای دیگر در ترکیب با داروهای ضدافسردگی استفاده شود. امّا بسیاری از پزشکان ترجیح می دهند تا برای کاهش اثرات جانبی و خطر تداخل دارویی، تعداد داروهای مصرفی سالمندان را به حداقل برسانند. با وجود این، چنانچه بیمار نشانه های روان پریشی (مثل توهم و هذیان) داشته باشد ممکن است داروهای ضد روان پریشی نیز تجویز گردد.
یکی از گونه های روان درمانی که می تواند برای سالمندان مفید باشد، بر روی استرس، سوگ و تغییر طبیعت نقش های خانوادگی (مثلاً تصمیم گیری فرزندان برای پدر و مادر) تمرکز دارد. این روش که درمان میان فردی (IPT)نام دارد، هم برای اختلال افسردگی و هم برای سوگ عادی مورد استفاده قرار گرفته است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله انواع روان درمانی مراجعه کنید.
در بعضی موارد نادر، ممکن است درمان با تشنج برقی (ECT) برای درمان افسردگی حاد در بیمارانی که نمی توانند دارو مصرف کنند و یا به دارودرمانی پاسخ مثبت نمی دهند، تجویز گردد. ECT درمانی است که در آن از جریان برق برای تولید تشنج خفیف در بیمار استفاده می شود.
سبک زندگی سالم، شامل تعادل بین رژیم غذایی و ورزش، و داشتن ارتباطات قوی اجتماعی و میان فردی به سالمندان کمک می کند تا خطر ابتلاء به افسردگی را به حداقل برسانند.کسانی که قبلاً دچار افسردگی حاد بوده و دوباره متوجه بازگشت علائم آن می شوند باید فوراً به متخصص سلامت روان مراجعه کنند تا اثرات آن را به حداقل برسانند.
پژوهش های جاری در مورد افسردگی
پژوهشگران و دانشمندان به طور مداوم سعی در درک بیشتر درباره چگونگی بروز افسردگی و اثرات آن بر روی سالمندان دارند. مرکز ملی سلامت روان (NIMH) مطالعاتی را درباره اثربخشی آموزش افسردگی در کلینیک های مراقبت های اولیه در دست انجام دارد. هدف از این مطالعه، بالا بردن میزان تشخیص و درمان افسردگی در سالمندان، به ویژه آن ها که دارای نشانه های خودکشی هستند، می باشد.
پژوهش های دیگری نیزدر زمینه ارزیابی عوامل هورمونی در افسردگی سالمندان، شامل امکان استفاده از درمان هورمونی جایگزین در درمان افسردگی، در حال انجام است. پژوهش برای درک بهتر علل افسردگی، شامل تغییراتی که در مغز به هنگام افسردگی صورت می گیرد، نیز در حال انجام است.

فصل سوم

فصل سوم :
نوع پژوهش :
این پژوهش از نوع کاربردی است ، زیرا کاربرد و یافته های این پژوهش در تغییر رفتار با سالمندان مورد نظر میباشد .
جامعه آماری :
تعریف جامعه :
مفهوم جامعه به کلیۀ افرادی اطلاق می شود که عمل تعمیم پذیری در مورد آنها صورت می گیرد. ماهیت پژوهش تعیین کننده دامنۀ جامعه است. از نظر اندازه یا حجم، جامعه ممکن است یک کلاس درس یا میلیونها انسان (به عنوان مثال، رأی دهندگان در انتخابات) باشند. (دلاور، 1380).
در پژوهش مورد نظر جامعه آماری، کل افراد سالمند حاضردر خانه سالمندان(30نفرزن و 18نفرمرد) شهر ایلام می باشند.
نمونه آماری :
تعریف نمونه :
بطور کلی نمونه گیری یعنی انتخاب تعدادی از افراد، حوادث و اشیاء از یک جامعه تعریف شده بعنوان نمایندۀ آن جامعه. (دلاور، 1380) .
نمونۀ آماری در این پژوهش 48 نفر از سالمندان ساکن در خانه سالمندان ایلام می باشند که از نظر جنسیت تفکیک شده اند(30نفر زن در ایلام و 18 نفر مرد در شهرستان ایوان).

ابزار پژوهش:
ابزار مورد استفاده در این پژوهش پرسشنامه 15سوالی افسردگی سالمندانGDS) (می باشد که این تست استاندارد شده و دارای اعتبار و روائی است. پرسشنامه ی افسردگی سالمندان ، با هدف تشخیص علایم افسردگی در سالمندان تدوین گردیده است که در مطالعات بالینی و غربالگری ، به طور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد.
فرم اولیه ی آن دارای 30 سوال می باشد که هر یک از سوالات پاسخ صفر یا یک یا به عبارتی همان بله یا خیر را در بر می گیرد.
این آزمون توسط ملکوتی و همکاران (1385) در ایران هنجار یابی شده است. این آزمون در تحقیقات مختلفی در داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار گرفته است و اعتبار بالایی را نشان داده است.
فرم کوتاه (15 سوالی ) از فرم 10 سوالی (13) استخراج شد. ضریب آلفای آن 9/0بود که توسط مطالعات مشابهی که در چین انگلستان و مالزی انجام گرفت از 7/0 تا 9/0 متغییر بود ( 14, 19,24, 30,31). پایایی آزمون و بار آزمون آن 7/30 تا 84/0 و به روش تصنیف 82/0 بود. با نقاط برش 4/3 , حساسیت 9/30 تا 8/0 و ویژگی 88/30 تا 65/0 , با نقاط برش 7/6 , 8/0 بود ( 18, 23, 25). در مطالعات انجام شده در لهستان حساسیت از 52/30 تا 67/0 متغییر بود.
در پایان میتوان اظهار نمود نوع ایرانی فرم 15 سوالی GDS از پایایی و اعتبار مناسبی برای انجام مطالعات غربالگری به ویژه در مناطق شهری برخوردار است.

در فرم 15 سوالی این مقیاس ، داوطلب باید به سوالات پاسخ های بسته ی ( بله ) یا (خیر ) بدهد که نمره ی هر پاسخ از صفر تا یک می باشد و در هر سوال تغییر می کند. برای مثال در یک سوال ممکن است پاسخ (خیر ) نمره ی یک را کسب کند و در سوالی دیگری پاسخ ( بله ) حائز نمره ی یک گردد.
ضمنا
کسب نمره 5 و یا بالاتر : بدین معناست که احتمال افسردگی وجود دارد , ولی این احتمال کم است.
کسب نمره 10 و بالاتر :بدین معناست که احتمال افسردگی وجود دارد و این احتمال زیاد است.

پایان نامهاینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

دسته‌ها: پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید